Mój koszyk

Odnoszący sukcesy

Hourra

Brawo!

brawo

Twoje zamówienie zostało złożone. Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail.

Blisko

Wysyłanie zakończone!

brawo

Twój paragon jest obecnie przetwarzany. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem statusu żądania.

Przejdź do zakupów

Zapisz kupony przed przystąpieniem do zakupów u autoryzowanego sprzedawcy . Pamiętaj, żeby zachować paragon!

Zeskanuj paragon

Seminarium

Użyj telefonu komórkowego, aby zrobić zdjęcie paragonu i wysłać je w ciągu 15 dni.

Poproś o zwrot

Jak tylko Twój paragon zostanie zatwierdzony, możesz ubiegać się o zwrot gotówki. Kliknij Rozumiem, aby rozpocząć.

Klikając ikonkę Rozumiem, akceptujesz Nasz regulamin.

Rozumiem

Możesz śledzić wszystkie swoje oszczędności, przechodząc do Moje konto

7 pomysłów jak zaprojektować ogród

7-pomyslow-jak-zaprojektowac-ogrod
0
Zastanawiasz się jak zaprojektować swój ogród? Pomożemy Ci w tym! Poznaj innowacyjne sposoby na aranżacje ogrodów naszego doświadczonego eksperta.

Każdy uwielbia ogrody, ale stworzenie tego jednego, który spełni Twoje oczekiwania i potrzeby to nie lada wyzwanie. Jaki rodzaj ogrodu najlepiej pasuje do Ciebie i Twojego domu oraz stylu życia?
Rabaty z kwiatami, zielnik czy grządki z warzywami? Styl wiejski czy klasyczny? Taras czy podwórko?
To tylko kilka przykładowych pytań, jakie swoim klientom zadaje Aneta Górska, współwłaścicielka centrum ogrodniczego w Łowiczu, która pomaga zamienić zarośnięty trawą skrawek ziemi w ukwiecony ogród. Oto kilka propozycji Anety na zagospodarowanie zielonej przestrzeni.

1. Piękny ogród w doniczkach

To najszybszy sposób, aby zamienić werandę, balkon lub ogródek w ukwiecony zakątek. Dla uzyskania optymalnego efektu:

 • Pogrupuj sadzonki po: 3, 5 lub 7.
 • Podziel je ze względu na wysokość na: niskie, średnie oraz wysokie.
 • Podziel je ze względu na wielkość na: małe, średnie i duże.
 • W najmniejszej doniczce posadź rośliny o najjaśniejszych kwiatach.

Wybierz neutralne kolory, które rozjaśnij jedną pomarańczowa, limonkową lub fioletowa doniczką. „Kolory doniczek dobieraj podobnie jak meble w domu, duża doniczka to sofa, a mała to poduszka", radzi Aneta. Dobrym pomysłem będzie jedna czerwona doniczka, ale kilka to już przesada.

2. Rośliny uprawiane w skrzynkach

Rośliny w skrzynkach zdecydowanie przykuwają uwagę. Dodają koloru, struktury oraz niezwykłości małym przestrzeniom. W podwieszanych doniczkach możesz posadzić zioła lub kwiaty i powiesić je w dowolnym miejscu. W okresie wiosenno-letnim z łatwością możesz w nich uprawiać warzywa. Uprawa roślin w skrzynkach nie jest trudna, wystarczy tylko podlewać rośliny przynajmniej raz w tygodniu. Dlatego też są dobrym rozwiązaniem dla zabieganych, początkujących ogrodników.

3. Ścieżki w ogrodzie

Aneta uważa, że nie przykładamy należytej uwagi do wyznaczenia ścieżek w naszym ogrodzie, choć tak naprawdę są bardzo ważnym jego elementem, gdyż umożliwiają nam swobodne przejście do domu oraz miejsca, w którym odbywa się przyjęcie z ogrodzie. Bardzo efektowne jest ustawienie dużej donicy z roślinami po obu stronach ścieżki, przed drzwiami lub obok ławki. Warto również obsiać obrzeże ścieżki ulubionymi, kolorowymi kwiatami, ozdobną trawą lub kwitnącymi krzewami.

4. Ogród przyjazny dla zwierząt

Zamiast ciągle wyganiać swojego czworonożnego przyjaciela z ogrodu, zaplanuj ogród tak aby mógł w nim również przebywać. Przygotuj specjalnie wydzielone miejsce, z jednej strony odgrodzone płotem, z drugiej zaś żywopłotem lub ozdobnymi donicami . „Warto również w płocie wyciąć dość duże dziury, przez które pies będzie mógł obserwować otoczenie", radzi Aneta. Nie obawiaj się , że Twój ogród będzie przypominał psią budę, z pewnością znajdziesz funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie, które zadowoli obie strony.

5. Oświetlenie

Zdaniem Anety „oświetlenie w ogrodzie to jedna z najważniejszym spraw". Często nie rozumiemy ile może zmienić pojedynczy strumień światła. Aneta nie jest zwolenniczką intensywnego oświetlenia w jadalni czy pokoju, gdyż jest ono zbyt przytłaczające, rażące i niezbyt romantyczne. Zamiast tego typu oświetlenia proponuje subtelne lampki, które nadadzą pomieszczeniu niesamowity nastrój.

 • Owiń je dookoła pnia drzewa
 • Przymocuj do treliażu
 • Zamontuj je w doniczkach
 • Powieś nad stołem lub parasolem

6. Dodatkowe miejsce w ogrodzie

Każdy stara się wygospodarować dodatkowe miejsce w domu, być może jednak taką dodatkową przestrzeń możesz znaleźć w ogrodzie. Wyobraź sobie na przykład następujące pomieszczenia na świeżym powietrzu:

 • Jadalnię
 • Pokój dzienny
 • Pokój do zabaw dla dzieci
 • Pokój do jogi i medytacji

Dekorowanie pokoju koniecznie zacznij od dywanu, który nadaje pomieszczeniu przytulny charakter . Z łatwością znajdziesz również parasole i krzesła ogrodowe wykonane z odpowiednich materiałów. Po ułożeniu dywanu i ustawieniu mebli, zaplanuj jak zaznaczysz miejsce dookoła pokoju: być może rzędem róż, kępkami pachnącej lawendy czy raczej kolorowymi bylinami wabiącymi motyle.

7. Rodzaj ogrodu

Niektórzy ludzie uwielbiają zieloną gęstwinę inni zaś starannie przycięty żywopłot i równe grządki.
Wybór rodzaju ogrodu narzuci również gatunki roślin oraz dekoracji, które najlepiej wyrażą Twój styl.
Zrób rekonesans po okolicy i zastanów się, które ogrody wywarły na Tobie największe wrażenie.
Czy są to ogrody:

 • klasyczne czy dzikie,
 • ukwiecone czy obsadzone tylko różami,
 • obsadzone ziołami czy warzywami,
 • wykonane z rośliny, które potrafią rosnąć w suchym klimacie, bez dużej ilości wody, tzw. skalniaki

Kiedy wybierzesz już rodzaj ogrodu możesz stworzyć jego wizję. Aneta projektując zaczyna od wytyczenia granic ogrodu, aby zobaczyć jak będzie wyglądał w rzeczywistości. Jest przekonana, że szkicowanie projektu na papierze nie daje prawidłowego wyobrażenia ogrodu. Do zobrazowania swoich pomysłów możesz wykorzystać węże, liny, pudełka, dywany lub kredę, za pomocą której narysujesz rośliny. Rodzaj ogrodu w naturalny sposób określi gatunki roślin oraz miejsce ich posadzenia.

„Właściwie zorganizowania przestrzeń w domu i ogrodzie to ważny element naszego życia", uważa Aneta. Dlatego też, nadaj swojemu ogrodowi niepowtarzalny styl i duszę. Koniecznie pamiętaj o ogrodowych lampkach.

Jak oświetlić ogród?
Upalne lato zwiastuje długie wieczory spędzane w ogrodzie.

0

Dodaj komentarz

Zgoda na pliki cookie