Tradycyjna kuchnia polska

Tradycyjna kuchnia polska

Kto z nas z rozrzewnieniem nie wspomina specjałów, które w dzieciństwie przygotowywały nam babcie?


Zapachu świeżo wypieczonego chleba, drożdżowego ciasta, delikatnych pierogów, tradycyjnych mięs czy przetworów, które nie mają sobie równych z tym, co dziś znajdziemy na sklepowych półkach. I choć staropolska kuchnia wydaje nam się ciężkostrawna, bardzo kaloryczna i niezdrowa, dieta naszych babć była całkiem rozsądna! W dzisiejszych czasach, kiedy na naszych stołach częściej niż tradycyjne dania lądują potrawy kuchni śródziemnomorskiej, azjatyckiej czy fusion, tradycyjna polska kuchnia wraca do łask. Jakie zwyczaje żywieniowe z kuchni naszych babć powinniśmy zatem kultywować?

Jedną z zalet tradycyjnej polskiej kuchni jest fakt, że charakteryzowała się ona dużą ilością warzyw i owoców. Pochodziły one z przydomowych ogródków i były - jak byśmy to dziś powiedzieli - ekologiczne. Nasze babcie nie dysponowały egzotycznymi owocami czy warzywami uprawianymi w innych zakątkach świata, dzięki czemu przygotowane potrawy opierały się na produktach regionalnych i sezonowych. Pochodzące z przydomowej uprawy buraki, które tak rzadko goszczą dziś na naszych stołach, dostarczają takich składników mineralnych jak wapń, żelazo, magnez, mangan, kobalt, witaminy A, C i B1. Wykorzystuj więc to, co znajdziesz we własnym ogródku!

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Nadmiar sezonowych warzyw i owoców nasze babcie wykorzystywały do robienia przetworów i kiszonek, które także korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Powszechnie znane są zalety kiszonej kapusty, a przykładowo domowej roboty dżem malinowy dostarczy nam witaminy C, błonnika i kwasu foliowego. Warto przy tym wspomnieć, że nasze babcie nie znały konserwantów, a mimo to wykorzystując sól, cukier i ocet sprawiały, że potrawy się nie psuły!

Inną niewątpliwą zaletą staropolskiej kuchni jest oparcie jej w dużej mierze na potrawach zbożowych. Domowego wypieku chleby i ciasta wolne były od składników chemicznych i barwników. Dziś w coraz większej liczbie piekarni na terenie całego kraju możemy dostać pieczywo tradycyjnego wypieku. Zboże to jednak nie tylko mąki, lecz również obecne w wielu tradycyjnych polskich przepisach kasze! A kasza to przecież skarbnica błonnika oraz witamin z grupy B, E oraz PP. Sięgnij więc do zapisków swojej babci i odkryj nie tylko smakowe, lecz również zdrowotne walory jej kuchni!

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej