Sery włoskie

Sery włoskie - Mozzarella, Parmigiano Reggiano i Ricotta

Statystyczny Polak w ciągu roku zjada około 13 kilogramów żółtego sera.


Sklepowe półki uginają się pod naciskiem kilogramów edamskiego, goudy, morskiego, radamera czy tylżyckiego i te sery wybieramy najczęściej. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że łącznie istnieje ponad 4000 gatunków tego przysmaku, a w Polsce wytwarza się ich około 100. I mimo wysokiej kaloryczności sery posiadają najwięcej wapnia ze wszystkich produktów mlecznych. A do tego białko, fosfor, żelazo i sporo witaminy A. Aby urozmaicić nasze serowe przyzwyczajenia, poznajmy bliżej mozzarellę, parmezan i ricottę!

Mozzarella wywodzi się z południowych Włoch i wytwarzana jest ze świeżego mleka bawolic, krów lub mieszanki obu rodzajów mleka. Bez problemu znajdziemy ją na sklepowych półkach. Można ją kupić w postaci niewielkich kawałków (ok. 150-200g) o obłym kształcie lub małych kuleczek, które obowiązkowo muszą pływać w serwatce. Jej wielką zaletą jest brak cholesterolu, a także duża zawartość nie tylko wapnia, ale również magnezu, fosforu, cynku, retinolu oraz witamin A i B2. Mozzarella zawiera jednak także dużo nasyconych kwasów tłuszczowych oraz sodu, dlatego powinniśmy unikać dodatkowego przyprawiania jej solą. Ze względu na swoją topliwość i rozciągliwość mozzarella świetnie sprawdza się jako dodatek do pizzy, zapiekanek, lasagne czy innych dań prosto z pieca. Jest także nieodłącznym składnikiem kultowej sałatki caprese, jej delikatny smak świetnie współgra ze świeżością pomidorów!

Parmigiano Reggiano, popularnie zwany u nas parmezanem, to regionalny specjał i narodowa duma Włoch. Światową karierę zawdzięcza intensywnemu smakowi, w którym odnajdziemy świeżość, owocową nutę, odrobinę słodyczy i pikanterii. Parmezan to ser twardy typu podpuszczkowego, a wytwarza się go z krowiego mleka. Co ciekawe, składa się jedynie mleka i soli, bez żadnych dodatków. W przeciwieństwie do mozzarelli charakteryzuje go wysoka zawartość cholesterolu. Używa się go jednak w niewielkich ilościach, m.in. ze względu na wysoką cenę, na którą znacząco wpływa długi okres dojrzewania - od 2 do 3 lat. Jest niemal obowiązkowym składnikiem deski serów, ale także dodatkiem do spaghetti, risotto, sałatek, zup lub sosów. Najwięksi miłośnicy parmiggiano reggiano podają go... na deser!

Zupełnie innym rodzajem sera jest ricotta. To ser miękki, niedojrzewający, który produkuje się we Włoszech z serwatki pozostającej po warzeniu serów podpuszczkowych - z mleka koziego, owczego lub krowiego. Ricotta przypomina swoim wyglądem i konsystencją niesolony twaróg, który wykorzystuje się do ciast, farszów, pierożków, a także spożywa na świeżo - na słodko z konfiturą, miodem albo na ostro - przyprawiony ziołami, pieprzem czy czosnkiem. Do jej podstawowych zalet należy wysoka przyswajalność jej białek, niska zawartość tłuszczu oraz niska kaloryczność - ok. 110 kcal w 100 gramach.


Powiązane artykuły:

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Przepis na domowy makaron
Uprawa bazylii w domu
Zajadanie stresuPotwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.