Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Niejadki mogą stawiać czynny opór, ale nie martw się! Istnieje wiele sposobów, które zachęcą Twoje dziecko do odkrywania nowych smaków. Przedstawiamy historię mamy, która zachęciła syna do próbowania nowych produktów. Może zainspirują Cię jej pomysły.


„Trafi Ci się niejadek albo śpioch, nie można mieć wszystkiego”.

Taką oto ludową mądrość przekazali mi rodzice, kiedy urodził się mój syn. Spał bardzo czujnie i natychmiast zaczynał płakać, gdy tylko wkładałam go do łóżeczka lub byłam dalej niż na odległość wyciągniętej ręki.

Byłam pewna, że wprowadzenie stałych pokarmów przebiegnie bezboleśnie. Karmienie nie mogło być gorsze niż usypianie, choć przez głowę przebiegła mi ponura myśl.

Na szczęście nie było źle. Moje dziecko ochoczo zjadało puree z owoców i warzyw. Dlatego też, na początku nasz pediatra zalecił włączenie do diety jednoskładnikowych przecierów (żeby uniknąć zadławienia oraz obserwować ewentualne reakcje alergiczne), a następnie łączenie smaków i używanie przypraw. Każdy nowy smak budził w moim dziecku zachwyt.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Syn zjadał swoją porcję specjalnie przygotowanego jedzenia, ale jego szczególne zainteresowanie budziło to co nieznane. Po skończeniu swojego posiłku koncentrował się na naszych talerzach, do których przepustką było urocze słowo „gryźć?”

Znajomi naszych rodziców nie mogli wprost uwierzyć, że nasza strategia polegała na tym żeby nigdy nie odmawiać synowi, gdy tylko miał ochotę spróbować czegoś nowego. Przypomniałam im wtedy, że ich dzieci pozwalały im odpocząć, śpiąc ponad trzy godzinny w ciągu dnia i nocy.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia nowych produktów

Proponowanie dziecku różnorakich produktów, zmniejsza ryzyko wybrzydzania przy jedzeniu w późniejszym wieku. Jak najskuteczniej wprowadzać nowe produkty?

  1. Nowe produkty zawsze miej pod ręką. Dzieci, które widzą swoich rodziców pałaszujących coś ze smakiem, prawdopodobnie również zapragną tego spróbować (to działa trochę na zasadzie „ja też chce to, co ona ma”). Urozmaicona dieta rodziców oznacza tym samym nowe smaki dla dziecka.
  2. Pozwól dzieciom decydować o wyborze nowych produktów. W przypadku małych dzieci oznacza to poznawanie nowych smaków wprost z Twojego talerza, gdy tylko coś wyda się dla nich interesujące. Nieco starszym dzieciom pozwól wybrać w sklepie jeden nowy owoc i warzywo. Być może sięgną po kumkwat, karambolę, seler lub brokuły, a każdy ich wybór to większa szansa, że owoc lub warzywo zostaną później zjedzone.
  3. Nowe smaki proponuj dziecku kilkukrotnie. Jeżeli przy pierwszym podejściu Twoje dziecko nie spróbowało zielonej fasoli, nie oznacza to wcale, że nie spróbuje przy kolejnym podejściu. Często dzieje się wprost przeciwnie. Naukowcy dowiedli, że małym dzieciom poznanie nowego smaku może zabrać sporo czasu.
  4. Nowe potrawy dla dzieci podawaj na początku posiłku. Ponieważ dziecko jest najbardziej głodne na początku każdego posiłku, być może wtedy spróbuje nawet pieczone tofu.
  5. Opisz dziecku smak używając skojarzeń. Podając dziecku nowy produkt opisz go porównując z czymś znanym i lubianym przez dziecko: „Kiwi smakuje podobnie do Twoich ulubionych winogron i truskawek”.

Zasady zdrowego żywienia dla dzieci
Jak sprawić, żeby dzieci zamiast batonika wybrały owoce, zwłaszcza wtedy, gdy nie ma Cię w pobliżu? Skorzystaj z naszych porad...

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

wspólne gotowanie troszkę zachęca dziecko do spróbowania tego co się ugotowało niestety mój starszy syn niejadek jest straszny ale młodszy wcina za dwóch

  • Zgłoś

Moje dziecko to też niejadek. Ma prawie sześć lat i wciąż twierdzi, że czegoś nie lubi. Na początku, mówiłam mu zjedz chociaż troszeczkę, ale to nie pomagało. Przymuszanie dziecko, żeby jadło da skutek odwrotny do zamierzonego. Teraz mu mówię, spróbuj, a jak nie będzie ci smakować to zostawisz. i jest lepiej. Dużo też daje gdy dziecko pomaga mi w przygotowaniu posiłku. Chętniej je to co sam zrobił. Pomogło też ograniczenie słodyczy. kiedy wchodzę do sklepu, zamiast batonika syn wybiera jabłko

  • Zgłoś

cieżka walka

  • Zgłoś

Trochę trzeba zachęcić nawet do wspólnego gotowania ,dziecko co z rodzicem zrobiło na pewno skosztuje czy nawet zje , nawet zieleninę cebule , warzywa można zakamuflować w daniu

  • Zgłoś

Jak ja się cieszę ,że moja córeczka wszystko je:) Jak czytam ile mam walczy z niejadkami to cieszę się że ja nie mam tego problemu.

  • Zgłoś

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.