Historia lodów

Historia lodów

Lody są lubiane na całym świecie i liczą sobie tysiące lat. Od starożytnej Grecji do paryskich kawiarenek zachwycały królów i generałów, aby wreszcie zdobyć serca zwykłych ludzi.


„Chcesz spróbować?” – takie pytanie nasi prapradziadkowie zadawali sobie nawzajem, jeżeli mieli ochotę na lody, a gdy byli dziećmi na pewno pędzili w stronę furgonetki z lodami, w nadziei, że dostaną porcję zimnego przysmaku lub sprzedawca pozwoli im obsługiwać maszynę do lodów. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak długa jest historia lodów, chociaż minęło wiele czasu zanim zaczęto podawać małe gałki tego przysmaku w miseczkach i rożkach, w nowoczesnych lodziarniach.

Jeżeli ludzie naprawdę czegoś chcą, zawsze to dostaną. Chyba więc naprawdę zależało nam na jedzeniu lodów, chociaż półtora wieku temu zarówno ich przechowywanie, jak i produkcja stanowiły ogromne wyzwanie. Pomimo tych trudności kroniki wspominają o deserach przyrządzanych z owoców i mleka z dodatkiem lodu i śniegu już 5000 lat temu – pewnie były one podobne do dzisiejszej wersji soku z kruszonym lodem. Wszyscy sławni ludzie – od Aleksandra Wielkiego po Nerona – kochali ten przysmak. Aleksander Wielki stosował go jako nagrodę dla żołnierzy, zaś zgodnie z rozkazem Nerona lód sprowadzano z miejsc odległych o kilkaset kilometrów i przechowywano w głębokich piwnicach, aby później skosztować tego delikatesu.

Za słynne lody włoskie musimy podziękować Marco Polo, który pod koniec XIII wieku przywiózł stosowny przepis z Chin do Wenecji. W tym czasie najpyszniejsze lody produkowano na gorącej Sycylii, a lody włoskie nadal są najbardziej popularnym deserem. Ponieważ jego produkcja była bardzo kosztowna, ten orzeźwiający przysmak przez wiele wieków był przywilejem władców.
Ta tendencja została przełamana w roku 1672, kiedy w Paryżu otwarto lodziarnię Procope, w której lody były dostępne niemal dla każdego. Najpierw sprzedawano je tylko latem, zaczynając od cytrynowych – niektórzy ludzie przyjeżdżali z daleka aby ich skosztować. W lodziarni Procope bywali tak znamienici goście jak Maria Antonina, Napoleon czy Rousseau, zaś klasyczny kształt gałki lodów pochodzi z dworu Ludwika XIV, gdzie deser ten był formowany w kulę i podawany ze schłodzonym napojem jajecznym.

Później, wraz z gwałtownym rozwojem technologii kuchennej, można było bez problemu przechowywać zimne potrawy i lód, dlatego coraz więcej kawiarni dodawało lody do menu. W XVIII wieku przepis na lody dotarł do Ameryki, ale przełom nastąpił dopiero w roku 1904, kiedy Charles E. Miches wynalazł jadalny rożek waflowy. Od tego czasu lody zawładnęły ulicami, gdyż mogliśmy nie tylko je przenosić, ale również zjeść w całości, razem z wafelkiem.

Lody przybyły na Węgry w XX wieku z Cesarstwa Austriackiego i początkowo były produkowane specjalnie dla dzieci. Kiedyś były ucierane ręcznie, aby były bardziej kremowe i delikatne, ale wkrótce wózki do ubijania lodów pojawiły się na ulicach. Dzisiaj lody sprzedawane są niemal na każdym rogu, a ich wybór jest tak duży, że trudno się zdecydować, widząc tyle fantazyjnych nazw i egzotycznych smaków. Można je jeść zarówno latem, jak i zimą, bo na szczęście ten zimny przysmak jest dostępny zawsze i wszędzie.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej