Mój koszyk

Odnoszący sukcesy

Hourra

Brawo!

brawo

Twoje zamówienie zostało złożone. Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail.

Blisko

Wysyłanie zakończone!

brawo

Twój paragon jest obecnie przetwarzany. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem statusu żądania.

Przejdź do zakupów

Zapisz kupony przed przystąpieniem do zakupów u autoryzowanego sprzedawcy . Pamiętaj, żeby zachować paragon!

Zeskanuj paragon

Seminarium

Użyj telefonu komórkowego, aby zrobić zdjęcie paragonu i wysłać je w ciągu 15 dni.

Poproś o zwrot

Jak tylko Twój paragon zostanie zatwierdzony, możesz ubiegać się o zwrot gotówki. Kliknij Rozumiem, aby rozpocząć.

Klikając ikonkę Rozumiem, akceptujesz Nasz regulamin.

Rozumiem

Możesz śledzić wszystkie swoje oszczędności, przechodząc do Moje konto

Stare meble antyki

stare-meble-antyki
0
Wskazówki na znalezienie dobrej jakości antyków.

Te same meble dla jednej osoby mogą być bezwartościowymi gratami, jednak dla drugiej prawdziwymi skarbami. Tak, to możliwe – w sklepach z antykami bądź na pchlim targu znajdziesz prawdziwe i wartościowe antyki (lub dwa).

Najbardziej zaangażowani tropiciele okazji polują regularnie. Rano wyszukują najbardziej interesujące przedmioty, a wieczorem w okazyjnej cenie dobijają targu. Antyczne meble mogą być bardzo wartościowe, jednak na rynku staroci jest wiele podróbek i reprodukcji. Carol Prisant, czołowy sprzedawca antyków i autorka wielu książek o antykach m.in.: „Antiques Roadshow”, przedstawia najważniejsze zasady polowania na prawdziwe skarby.

Jak kupujący mogą sami dowiedzieć się więcej?
Carol twierdzi, że „kupowanie antyków jest jak kupowanie ubrań”. Tak jak w przypadku ubrań, chcesz żeby Twoje meble były stylowe i wygodne – nawet jeśli są stare. Jeżeli w sklepie znajdziesz coś, co przykuło Twoją uwagę, poproś sprzedawcę o więcej informacji. Następnie przez komórkę lub w tablecie sprawdź opinie o przedmiocie w Internecie. Wielu ekspertów twierdzi, że przed zakupem należy zrobić porządny research. Zdaniem Carol, to podejście nie zawsze jest praktyczne. „Swój cel ustal zgodnie z tym, co możesz znaleźć w swojej okolicy”. Jeśli mieszkasz na francuskiej wsi, mało prawdopodobne jest, że znajdziesz tam wartościowe przedmioty z końca XVIII wieku, bo po prostu tych rejonów nie zamieszkiwali zamożni ludzie.

Jak sprawdzić, czy dany przedmiot jest wiekowy?
Najlepszy sposób, aby to ustalić, to sprawdzenie sposobu wykończenia. Zapytaj, czy możesz zajrzeć do szuflady lub pod spód mebla, radzi Carol. Czy łączenia są sygnowane jakimś logo? Czy elementy mebla połączono za pomocą brzydkich, starych śrub czy raczej reprezentują styl Chippendale? Śruby to zły znak, ponieważ kiedyś po prostu nie używano śrubek. Carol radzi, żeby sprawdzić też, czy mebel nie został wykonany z forniru (cienkie płaty drewna okrywające niedrogą konstrukcję), co również wskazuje na młody wiek mebli.

Jak ponad wszelką wątpliwość stwierdzić, czy to autentyk?
Carol gorąco poleca kupowanie „podpisanych” przedmiotów. Sygnowane meble posiadają podpis producenta na metalowej tabliczce, naklejce lub wypalony w drewnie. Carol ostatnio na eBay-u szukała krzesła firmy Knoll, jednak to, które znalazła, nie było sygnowane logo firmy Knoll, dlatego też po prostu z niego zrezygnowała. Jeżeli chcesz mieć w swojej kolekcji tylko drogocenne okazy, zdecydowanie powinny być one sygnowane logo producenta. To również podnosi ich wartość.

Co można łatwo i szybko naprawić, a co nie powinno być uszkodzone?
Carol uszkodzenia podzieliła na te, które z łatwością można usunąć, oraz te, które pod znakiem zapytania stawiają intratność zakupu. Jeżeli masz nadzieję, że Twoje dzieci sprzedadzą z zyskiem to, co kupiłaś, nie nabywaj przedmiotów w pełni odrestaurowanych.
Nie kupuj przedmiotów z uszkodzeniami wpływającymi na możliwość ich użytkowania np.: krzesła z siedziskiem z trzciny cukrowej, które wymaga wymiany. Jest to bardzo kosztowna naprawa. Korzystniej będzie kupić samą ramę krzesła, gdyż to nie wpływa na obniżenie jego wartości. Wymiana tapicerki wymaga dużego nakładu finansowego, a jej koszt spocznie na Twoich barkach. Carol jednak nie zawsze przestrzega własnych rad. Wspomina, że kiedyś kupiła meble do renowacji, a pomimo to czuła, że decyzja o ich zakupie nie była słuszna. Jeśli jakiś przedmiot Cię zauroczy, kup go i odłóż w kąt. Wykorzystaj okazję, a może pewnego dnia będzie Cię stać na jego naprawę. Poczujesz się cudownie, kiedy będzie już po wszystkim.

Jak zrobić najlepszy interes?
Jako pasjonat antyków oraz ich sprzedawca Carol zna dwie strony medalu. Jeśli znajduje przedmiot, który jest poza jej zasięgiem, zostawia sprzedawcy swoją wizytówkę z prośbą o kontakt, jeśli cena osiągnie pułap, na który może sobie pozwolić. Carol nigdy nie zniża się do nieczystych zagrywek i nie próbuje obniżyć ceny, wytykając jakieś usterki czy wady.

Gdzie najbardziej lubisz robić zakupy?
Carol uwielbia podróże po świecie, myszkowanie na pchlich targach m.in.: Clignancourt w Paryżu czy londyńskim Portobello Road, jednak jej zdaniem nie gwarantują one już wielkich znalezisk. Carol uważa, że prawdziwe skarby można znaleźć w sklepach z antykami lub sklepach usytuowanych na bocznych uliczkach. Wyszukuj przedmioty, w których dany sprzedawca się nie specjalizuje, bo nie zna ich prawdziwej wartości. Na przykład, jeżeli sprzedawca spod Paryża ma wspaniałą kolekcję mebli, być może uda Ci się znaleźć u niego przepiękną, włoską malowaną skrzynię. Zawsze swoją uwagę koncentruj na przedmiotach, które są nietuzinkowe. Powszechnie znana jest historia osoby, która znalazła kopię Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, przyklejoną do oryginału. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że to właśnie Ty znajdziesz igłę w stogu siana, ale nigdy nie mów nigdy. Dlatego właśnie antyki budzą tyle emocji.

0

Dodaj komentarz

Zgoda na pliki cookie