Jak prawidłowo wyprać pościel i ręczniki, aby były idealnie czyste? Jak usunąć plamy z atramentu? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź swoją wiedzę na temat prania.
Po latach prowadzenia domu być może wydaje Ci się, że w swoim życiu wyprałaś, wysuszyłaś i wyprasowałaś już każdy rodzaj tkaniny – nie mówiąc już o niezliczonych usuniętych plamach... Czy jesteś ekspertem w dziedzinie prania? Sprawdź swoją wiedzę – rozwiąż nasz quiz!
1. Jaka jest najlepsza temperatura dla codziennego prania ubrań?
a) Wystarczy 30°C, pod warunkiem, że używa się środka piorącego dobrej jakości.
b) 40°C to idealna temperatura – nie za niska, nie za wysoka.
c) 60°C to odpowiednia temperatura, jeśli chcemy porządnie wyprać ubrania – w niskiej temperaturze należy prać tylko delikatne tkaniny.
2. Jak prawidłowo wyprasować rzeczy, jeśli na metce znajduje się symbol żelazka z dwoma kropkami w środku?
a) Ubranie należy wyprasować w temperaturze około 150°C (opcja dla prasowania tkanin z wełny/jedwabiu/
poliestru/wiskozy).
b) Ubranie należy wyprasować w niskiej temperaturze, około 110°C (opcja dla prasowania tkanin z nylonu).
c) Ubranie należy prasować w możliwie najwyższej temperaturze, około 200°C (opcja dla tkanin z bawełny/lnu).
3. Jak prawidłowo prać ręcznie?
a) Woda powinna mieć poniżej 40°C, tkaniny nie powinno się pocierać, nadmiar wody należy delikatnie odcisnąć, a następnie starannie rozłożyć ubranie − tak, by wróciło do swojego pierwotnego kształtu.
b) Prać ręcznie można w zimnej wodzie z dużą ilością środka piorącego, pocierać tkaninę ściereczką (np. z flaneli). Ubranie należy rozwiesić do wyschnięcia bez odciskania z nadmiaru wody.
c) Plamy delikatnie usunąć rękoma − w wodzie o temperaturze 40-50°C, następnie „wykręcić” ubranie, aby pozbyć się nadmiaru wody.
4. Co oznacza symbol miski z liczbą 40 w środku i liną pod spodem?
a) Delikatne pranie małego wsadu w temperaturze 40°C; prać wstępnie tylko ciężkie zabrudzenia, bez wirowania (albo odwirowywać pranie jak najkrócej).
b) 40°C to maksymalna temperatura prania (ale najlepiej prać w niższej temperaturze, jeśli to możliwe).
c) Pranie w 40°C, przy czym konieczny będzie dodatkowy cykl wirowania.
5. Jak często należy prać pościel i prześcieradła?
a) Raz na dwa tygodnie.
b) Najlepiej raz na trzy dni.
c) Przynajmniej raz w miesiącu.
6. Do jakiego stopnia można napełnić pralkę, aby pranie było wciąż efektywne?
a) Zawsze pozostaw miejsce na szerokość dłoni między praniem a bębnem pralki.
b) Lepiej unikać napełniania bębna pralki powyżej połowy.
c) Możesz wypełnić bęben do maksimum − chyba, że pierzesz coś delikatnego.
7. Twoje ubranie pokryte jest pleśnią, wymiocinami albo wazeliną. Jaki jest najlepszy sposób na usunięcie tego rodzaju zabrudzeń?
a) Najpierw pranie wstępne: namocz ubranie w ciepłej wodzie z proszkiem do prania i pozostaw maksymalnie na godzinę. Następnie wrzuć do pralki i wypierz tak jak zwykle.
b) Namocz zabrudzoną rzecz w zimnej wodzie z odrobiną białego octu, pozostaw na 30 min, następnie wypierz w pralce w 40°C.
c) Dodaj trochę więcej środka piorącego i nastaw dłuższy niż zazwyczaj program prania oraz temperaturę 60°C.
8. Jaki jest najlepszy sposób na wysuszenie białych prześcieradeł z bawełny?
a) Najlepiej powiesić je na dworze i wysuszyć na słońcu – w ten sposób wybielą się naturalnie. Warto je dokładnie wyprasować, aby usunąć wszystkie roztocza.
b) Wysuszyć je w suszarce z użyciem specjalnych antystatycznych chusteczek, które zapobiegają elektryzowaniu się tkanin.
c) Rozwiesić je na suszarce w pobliżu kaloryfera, następnie wyprasować, kiedy są jeszcze lekko wilgotne.
Odpowiedzi:
Większość A
Jesteś prawdziwą królową prania! Wiesz, że linia pod symbolem na metce oznacza, że dana rzecz wymaga delikatnego traktowania; że zimna woda jest najlepszym remedium na plamy z krwi na ubraniu, a naturalne suszenie rzeczy na powietrzu jest najlepszym sposobem na sztywne, śnieżnobiałe prześcieradła. Brawo! Możesz nieco urozmaicić proces codziennego prania i dodać czegoś nowego, na przykład płynu do płukania tkanin
Lenor Gold Orchid albo
Lenor Silk Tree Blossom, który nie tylko chroni tkaniny przed deformacją, blaknięciem i mechaceniem, ale też nadaje im wspaniały zapach, który będzie unosić się w powietrzu z każdym Twoim ruchem.
Większość B
W kwestii usuwania plam i prania ubrań Twoja wiedza znacznie przewyższa przeciętną. Troszczysz się o swoje ubrania i tkaniny – być może jesteś nawet trochę zbyt ostrożna w kwestii prasowania i odpowiedniego doboru temperatury prania. Aby Twoje pranie było jeszcze bardziej efektywne, użyj
kapsułek do prania Ariel 3 w 1 PODS. To unikalny, trzykomorowy detergent – jego składniki łączą się dopiero przy kontakcie z wodą. Skoncentrowana siła piorąca usunie wszystkie zabrudzenia i zadba o kolor tkanin.
Większość C
Wiesz sporo na temat prania, ale warto jeszcze trochę się dokształcić: Twoje ubrania będą jeszcze bardziej czyste, a pranie stanie się łatwiejsze. Odśwież swoją wiedzę na temat symboli na metkach, w lecie częściej rozwieszaj pranie na powietrzu i nie bój się prania ubrań w niższych temperaturach. Wypróbuj
płyn do prania Ariel, który doskonale usuwa plamy już przy pierwszym praniu; nadaje się zarówno do rzeczy białych jak i kolorowych oraz do prania w niskich temperaturach.
Jeżeli znasz jakieś sprytne sposoby na ułatwienie prania, podziel się nimi w komentarzach poniżej.
Hozzászólását törölni készül.