Feng Shui – moda czy styl życia?

Zasady Feng Shui w domu

Feng Shui na każdego działa inaczej. Niektórzy zatkają uszy żeby nie słyszeć o tym szaleństwie, a inni nie przykręcą do ściany nowej półki zanim dokładnie nie przestudiują możliwych interakcji pomiędzy nowym meblem a Chi. Feng Shui bez tajemnic.


Otoczenie ma na nas duży wpływa i żyjemy w stałej interakcji z naturą – to chyba dla każdego jest oczywiste. Wprawdzie przez kilka tysięcy lat stworzyliśmy duży dystans pomiędzy nami a naturą, ale większość z nas pragnie żyć z nią w harmonii, co widać w sposobach, w jakie meblujemy i urządzamy nasze domy. Feng Shui jest narzędziem wykorzystywanym do tego celu od prawie 4 000 lat.

Feng Shui – co po chińsku oznacza „wiatr i wodę” – stanowi naukę, analizę i właściwy sposób wykorzystania energii, która utrzymuje w ruchu i rezonansie cały wszechświat. Energia obecna jest nie tylko w naturze, życiu i śmierci, ale również w ludziach, i możemy ją wykorzystywać i przetwarzać do czynienia dobra jak i zła. Ta wszechobecna energia zwana Chi może pozytywnie wpływać na wszystkie sfery naszego życia. Jeśli w nią wierzymy z całych sił i przestrzegamy starożytnych zasad, będziemy żyć w zdrowiu i harmonii.

U podstaw tej starożytnej sztuki projektowania wnętrz leży logiczny sposób myślenia, chociaż niektóre zasady są pozornie bezsensowne, na przykład konieczność umieszczenia drewnianej łyżki między kanalizacją a piekarnikiem. Mieszkańcy starożytnych Chin nie bez powodu budowali osłonione wzgórzami domy w pobliżu wody. Dzięki temu wiedli bezpieczne, zdrowe i spokojne życie w miejscu osłoniętym od wiatru i z dostępem do świeżej wody. Obecnie kupując dom lub mieszkanie zwracamy uwagę na fakty o znaczeniu bardziej praktycznym. Możemy jednak uwzględniać te starożytne wskazówki np. gdy w ubogiej starej części miasta rozpoczynamy działalność gospodarczą – otwórzmy biuro na najwyższym piętrze.

Nie wszyscy musimy rozstawiać małe słoniki na półkach, ale każdy zainteresowany Feng Shui odkryje w tej filozofii wiele naukowych faktów. Na przykład: jak to tylko możliwe należy unikać energii pola magnetycznego uwalnianej przez elektryczne sprzęty domowe. Większość z nas nie postawi łóżka obok komputera czy telewizora, nawet jeśli nie jesteśmy zwolennikami Feng Shui. Przed wybudowaniem domu poddajemy ziemię badaniom geologicznym, i chociaż nie słyszeliśmy o Chi, mało kto z nas chce zamieszkać obok zakładów chemicznych, nawet jeśli nie słyszał o masowych zachorowaniach w ich pobliżu. Podane przykłady, podyktowane zdrowym rozsądkiem, są również zasadami Feng Shui.

Oczywiście inne przykłady mogą wydać się naciągane i kojarzą się raczej z ekscentrycznymi pomysłami gwiazd Hollywood niż świadomymi zasadami projektowania wnętrz. Skoro wszystko kręci się wokół Chi, przede wszystkim nie wolno blokować przepływu energii, ponieważ będzie to miało negatywny wpływ na nasze otoczenie. Okna nigdy nie powinny znajdować się na wprost drzwi, ponieważ zgodnie z Feng Shui prowadzi to do uciekania energii. Jeśli nie zamkniemy deski klozetowej, nie tylko uwolnimy przykry zapach, ale też wydostanie się zużyta energia Chi. Ostrych przedmiotów nie należy kierować w stronę łóżka, a w sypialni nie powinno być luster, ponieważ to również zakłóca przepływ energii. Należy też unikać suszonych kwiatów.

Jeśli zdecydujemy się na stosowanie zasad Feng Shui i podzielimy nasze mieszkanie na wyznaczone strefy życia, wystarczy, że w określonych miejscach rozlokujemy symboliczne przedmioty wzmacniające Chi. A co oznacza słoń z uniesioną trąbą stojący na półce? Przyniesie zdrowie i szczęście. Jeśli na jego grzbiecie położymy pieniądze, przyniesie nam bogactwo, a jeśli pokryjemy jego grzbiet kwiatami, chorzy członkowie rodziny wyzdrowieją. Oczywiście istnieje długa lista symbolicznych przedmiotów i tylko od nas zależy, czy uznamy Feng Shui za nową modę czy też sposób na życie. Jeśli jednak nie wierzymy w zasady Feng Shui, nie mam sensu ich stosować.

Ambi Pur Electric
Ambi Pur Electric
(429)

Eliminuje uporczywe, nieprzyjemne zapachy – sprawia, że znikają na dobre!

Odkryj teraz!

Przedstawione produkty

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Stewia

Zgłoszone

Coś czuję, że szykują się małe przemeblowania w domu.

  • Zgłoś

LEW370

Zgłoszone

Gdyby to było takie proste to życie było by inne

  • Zgłoś

Dlaczego tak mało ?? :)

  • Zgłoś
Head & Shoulders Menthol

Head & Shoulders Menthol

"

Skuteczność w walce z łupieżem to jedno i najważniejsze ale w połączeniu z uczuciem świeżości, który daje i z tym cudownym zapachem czyni ten szampon bezkonkurencyjnym.

"

przez Ambasadora
TesterG142713

Szampon Head & Shoulders Menthol

Szampon Head & Shoulders Menthol

"

Jak dla mnie największe zalety szamponu Head & Shoulders to jego wydajność i konsystencja. To wyraźnie odróżnia go od innych szamponów, których dotychczas używałem. A jeśli chodzi o działanie przeciwłupieżowe sprawdził się idealnie u mnie i u znajomych, którzy podzielili się ze mną opinią.

"

przez Ambasadora