Wiosenne porządki w kuchni

Wiosenne porządki w kuchni

Sprzątanie nie należy do przyjemności. Jest czasochłonne, wymaga wysiłku i zmusza Cię do zaglądania w trudno dostępne zakamarki. Jednak gruntowne, wiosenne porządki w kuchni są nieuniknione. Pozwolą Ci uniknąć nieprzyjemnych zapachów, osadzania się tłuszczu na różnych przedmiotach i przede wszystkim pozwolą stworzyć czyste i schludne miejsce do przygotowywania posiłków. Poznaj nasze pomysły, które sprawią, że Twoja kuchnia będzie lśnić czystością.


Sprzątanie szafek i szuflad
Zacznij od wyrzucenia przeterminowanych puszek z żywnością i przypraw. Dzięki temu zyskasz wolne miejsce w szafkach i lodówce. Niektóre banki żywności przyjmują, żywność, której termin ważności minął rok temu. Teraz postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • Zacznij porządki od miejsc położonych najwyżej i stopniowo przemieszczaj się coraz niżej.
 • W butelce z rozpylaczem zmieszaj taką samą ilość wody i octu. Tak przygotowaną mieszaniną umyj zewnętrzne części szafek. Środków chemicznych używaj sporadycznie i tylko do usuwania trudnych zabrudzeń.
 • Przygotuj stojak na przyprawy i pojemniki na suche produkty takie jak makaron, kasza czy ryż.

Funkcjonalne maty do szuflad
Nie musisz wydawać fortuny na specjalne maty do szafek i szuflad. Możesz wyłożyć je papierem woskowanym, pergaminem lub nawet papierem do pakowania! Takie maty są szybkie i tanie do wykonania oraz łatwe do wymiany, kiedy papier się poplami.

Uporządkuj blaty
Przyjrzyj się przyborom kuchennym, które zajmują miejsce na blacie. Wybierz te, które są Ci niezbędne na co dzień i z których korzystasz najczęściej. Dla rzadziej używanych przedmiotów znajdź miejsce w szafce lub szufladzie. Uszkodzone przybory kuchenne przeznacz do recyklingu lub jeżeli są w dobrym stanie podaruj je innym. Mniej znaczy więcej. Jeżeli już pozbyłaś się zbędnych przedmiotów, wyczyść blaty zgodnie z poniższymi poradami:

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie
 • Wodą z octem umyj glazurę.
 • Do umycia terakoty zastosuj odpowiedni płyn, a fugi doczyść za pomocą starej szczoteczki do zębów.
 • Marmurowych powierzchni nie czyść wodą z octem, ponieważ może to zniszczyć jego powierzchnię.
 • Granitowe blaty czyść ciepłą wodą ze specjalnym środkiem czyszczącym i od razu wytrzyj je do sucha ściereczką, dzięki temu unikniesz zacieków.
 • Izopropanolem możesz usunąć tłuszcz i trudne zabrudzenia.
 • Do przechowywania owoców, aromatycznych warzyw oraz przyborów do przygotowywania listy zakupów, używaj misek i koszyczków.

Nie zapomnij umyć mikrofalówki
Zaschnięte w środku mikrofalówki resztki jedzenia mogą być trudne do usunięcia. Na 1-2 minuty włącz mikrofalówkę z wilgotną ściereczką w środku. Para ze ściereczki ułatwi usunięcie zabrudzeń. Następnie ściereczką wytrzyj mikrofalówkę; uważaj ściereczka może być gorąca.

Wyczyść kosz na śmieci
Napełnij kosz na śmieci pokruszonym lodem i zaczekaj, aż lód się rozpuści. Jest to lepsza metoda niż skórka z cytryny czy kwiatowe odświeżacze. Pokruszony lód jest skuteczną metodą czyszczenia, pozbywania się pleśni i brzydkich zapachów.

Posprzątaj również za lodówką
Zdecydowanie najbrudniejsze miejsce w całej kuchni znajduje się za lodówką. Jeżeli wyrzuciłaś już przeterminowane produkty, posprzątałaś półki oraz szuflady mieszanką octu i wody lub wodą z płynem, przyszedł najwyższy czas na wysunięcie lodówki. Przygotuj się na niezbyt przyjemny widok. Odkurz podłogę i umyj ją płynem do mycia podłogi. Nie zapomnij też wytrzeć górnej części lodówki!
Wiosenne porządki wcale nie muszą stać się przytłaczającym zajęciem. Sprzątanie kuchni podziel na etapy: jednego dnia zrób porządek w szafkach, kolejnego posprzątaj za lodówką. Zaangażuj całą rodzinę do pomocy. Razem znacznie szybciej wykonacie wszystkie zadania. Po sprzątaniu upiecz dla wszystkich ciasteczka lub przygotuj smaczny posiłek. Będziecie teraz mieli okazję, żeby znowu odrobinę nabałaganić.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

mouna

Zgłoszone

Mimo iż już prawie lato trzeba się wziąć za wiosenne porządki. Tak, kuchnia to zdecydowanie numer 1 w kolejce do sprzątania. Tylko jakoś ciągle motywacji brak :( ;)

 • Zgłoś
ana40

ana40

Zgłoszone

No niestety trzeba będzie sie wziąść za porządki predświąteczne.Ciężko się zmotywować ,ale z pewnością ten artykuł mi w tym pomoże.

 • Zgłoś

zmotywowaliście mnie do sprzątania sprobuje:):):)

 • Zgłoś

Kiedyś bardzo lubiłam sprzątać, nawet wśród znajomych byliśmy z mężem uważani za pedantów i zawsze moja mama mówiła "DOM TO NIE MUZEUM" odkąd pojawiły się dzieci dużo się zmieniło. Mam czysto ale nie jest tak idealnie jakbym chciała.

 • Zgłoś

jeee! odpada mycie za logówką, bo jest zabudowana :P a co najlepsze na drewniane blaty?

 • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.