Art Deco a projektowanie wnętrz

Styl art deco we wnętrzach

Fascynujący styl Art Deco wywołał zamieszanie w świecie sztuki i miał znaczący wpływ na większość obszarów życia. Styl Art Deco na stałe zagościł w obszarze projektowania wnętrz, a jego charakterystyczna odwaga i klasyczne korzenie sprawiły, że elegancja wkroczyła do każdego domu.


Historia Art Deco
Chociaż styl Art Deco (Art Deco jest skrótem od francuskiego słowa oznaczającego sztukę użytkową) zadebiutował na Wystawie Światowej w Paryżu w 1925 r. był widoczny już wcześniej w malarstwie, rzeźbie, architekturze i w sztuce użytkowej. Rewolucja w stylach zdobniczych narodziła się we Francji, skąd dotarła do Ameryki i tam rozwinęła się symbolizując wszystko, co dzisiaj wiążemy z zadymionym światem sztuki swingu i uproszczonymi standardami tańca authentic jazz. Młodzi ludzie szybko zachwycili się nowym, minimalistycznym stylem. W dziedzinie projektowania ten styl charakteryzują czyste linie, geometryczne wzory i funkcjonalna elegancja, która ma swoje źródła w kulturze azteckiej i egipskiej.

Dlaczego Art Deco?
Narodzenie się nowego stylu artystycznego było nieuniknione. Rozwój przemysłu osiągnął punkt, w którym produkcja artykułów wystroju wnętrz również musiała stać się masowa. Cel był jasny: zachować elegancję i wytworność przedmiotów użytkowych na pierwszym planie stawiając funkcjonalność. W ten sposób narodziła się idea zachowania piękna przy zwiększeniu skali produkcji. Dzięki rozwojowi technologii, zwykłych ludzi było stać na umeblowanie domów w luksusowym stylu Ludwika XIV i w ten sposób powstał dobrze znany obecnie styl burżuazji. Art Deco ze swoją prostotą jest jednym z najbardziej sprzecznych stylów, któremu udało połączyć się sztukę z produkcją masową.

Art Deco w domu
Styl Art Deco jest w rzeczywistości nowym ujęciem różnych stylów. Dzięki wskazówkom na temat projektowania wnętrz rozumiemy, dlaczego zwoje egipskiego papirusu, błyszczące chromowe kolumny i szkło ołowiowe współistnieją w doskonałej harmonii. Elegancja to łączenie nowego ze starym. Popularnym materiałem w tym stylu jest skóra – minimalistyczne umeblowanie połączone ze skórzanym fotelem i skórzaną sofą nadają wnętrzu rys tęsknoty za burżuazją. Kolory najczęściej wiązane z Art Deco to biały, czarny, bladozielony, złoty i ciemna czerwień. Zwolennicy Art Deco powinni wybierać akcesoria wystroju wnętrz wskazujące na ich dawne pochodzenie, przedmioty szkliwione, draperie i tekstylia przedstawiające wzory geometryczne, chromowane popielniczki, szklane wazy lub poduszki z egipskimi wzorami. Wszystkie te elementy łączą się w Art Deco – stylu, któremu udało się zachować swoją nowoczesność przez prawie sto lat. Mamy nadzieję, że nasze porady dotyczące projektowania wnętrz w stylu Art Deco okażą się przydatne.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Styl Art Deco jest warty uwagi, ale ceny przedmiotów spełniających jego kryteria są jak dla mnie zaporowe. Szkoda :(.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej