Stare meble antyki

Stare meble antyki

Wskazówki na znalezienie dobrej jakości antyków.


Te same meble dla jednej osoby mogą być bezwartościowymi gratami, jednak dla drugiej prawdziwymi skarbami. Tak, to możliwe – w sklepach z antykami bądź na pchlim targu znajdziesz prawdziwe i wartościowe antyki (lub dwa).

Najbardziej zaangażowani tropiciele okazji polują regularnie. Rano wyszukują najbardziej interesujące przedmioty, a wieczorem w okazyjnej cenie dobijają targu. Antyczne meble mogą być bardzo wartościowe, jednak na rynku staroci jest wiele podróbek i reprodukcji. Carol Prisant, czołowy sprzedawca antyków i autorka wielu książek o antykach m.in.: „Antiques Roadshow”, przedstawia najważniejsze zasady polowania na prawdziwe skarby.

Jak kupujący mogą sami dowiedzieć się więcej?
Carol twierdzi, że „kupowanie antyków jest jak kupowanie ubrań”. Tak jak w przypadku ubrań, chcesz żeby Twoje meble były stylowe i wygodne – nawet jeśli są stare. Jeżeli w sklepie znajdziesz coś, co przykuło Twoją uwagę, poproś sprzedawcę o więcej informacji. Następnie przez komórkę lub w tablecie sprawdź opinie o przedmiocie w Internecie. Wielu ekspertów twierdzi, że przed zakupem należy zrobić porządny research. Zdaniem Carol, to podejście nie zawsze jest praktyczne. „Swój cel ustal zgodnie z tym, co możesz znaleźć w swojej okolicy”. Jeśli mieszkasz na francuskiej wsi, mało prawdopodobne jest, że znajdziesz tam wartościowe przedmioty z końca XVIII wieku, bo po prostu tych rejonów nie zamieszkiwali zamożni ludzie.

Jak sprawdzić, czy dany przedmiot jest wiekowy?
Najlepszy sposób, aby to ustalić, to sprawdzenie sposobu wykończenia. Zapytaj, czy możesz zajrzeć do szuflady lub pod spód mebla, radzi Carol. Czy łączenia są sygnowane jakimś logo? Czy elementy mebla połączono za pomocą brzydkich, starych śrub czy raczej reprezentują styl Chippendale? Śruby to zły znak, ponieważ kiedyś po prostu nie używano śrubek. Carol radzi, żeby sprawdzić też, czy mebel nie został wykonany z forniru (cienkie płaty drewna okrywające niedrogą konstrukcję), co również wskazuje na młody wiek mebli.

Jak ponad wszelką wątpliwość stwierdzić, czy to autentyk?
Carol gorąco poleca kupowanie „podpisanych” przedmiotów. Sygnowane meble posiadają podpis producenta na metalowej tabliczce, naklejce lub wypalony w drewnie. Carol ostatnio na eBay-u szukała krzesła firmy Knoll, jednak to, które znalazła, nie było sygnowane logo firmy Knoll, dlatego też po prostu z niego zrezygnowała. Jeżeli chcesz mieć w swojej kolekcji tylko drogocenne okazy, zdecydowanie powinny być one sygnowane logo producenta. To również podnosi ich wartość.

Co można łatwo i szybko naprawić, a co nie powinno być uszkodzone?
Carol uszkodzenia podzieliła na te, które z łatwością można usunąć, oraz te, które pod znakiem zapytania stawiają intratność zakupu. Jeżeli masz nadzieję, że Twoje dzieci sprzedadzą z zyskiem to, co kupiłaś, nie nabywaj przedmiotów w pełni odrestaurowanych.
Nie kupuj przedmiotów z uszkodzeniami wpływającymi na możliwość ich użytkowania np.: krzesła z siedziskiem z trzciny cukrowej, które wymaga wymiany. Jest to bardzo kosztowna naprawa. Korzystniej będzie kupić samą ramę krzesła, gdyż to nie wpływa na obniżenie jego wartości. Wymiana tapicerki wymaga dużego nakładu finansowego, a jej koszt spocznie na Twoich barkach. Carol jednak nie zawsze przestrzega własnych rad. Wspomina, że kiedyś kupiła meble do renowacji, a pomimo to czuła, że decyzja o ich zakupie nie była słuszna. Jeśli jakiś przedmiot Cię zauroczy, kup go i odłóż w kąt. Wykorzystaj okazję, a może pewnego dnia będzie Cię stać na jego naprawę. Poczujesz się cudownie, kiedy będzie już po wszystkim.

Jak zrobić najlepszy interes?
Jako pasjonat antyków oraz ich sprzedawca Carol zna dwie strony medalu. Jeśli znajduje przedmiot, który jest poza jej zasięgiem, zostawia sprzedawcy swoją wizytówkę z prośbą o kontakt, jeśli cena osiągnie pułap, na który może sobie pozwolić. Carol nigdy nie zniża się do nieczystych zagrywek i nie próbuje obniżyć ceny, wytykając jakieś usterki czy wady.

Gdzie najbardziej lubisz robić zakupy?
Carol uwielbia podróże po świecie, myszkowanie na pchlich targach m.in.: Clignancourt w Paryżu czy londyńskim Portobello Road, jednak jej zdaniem nie gwarantują one już wielkich znalezisk. Carol uważa, że prawdziwe skarby można znaleźć w sklepach z antykami lub sklepach usytuowanych na bocznych uliczkach. Wyszukuj przedmioty, w których dany sprzedawca się nie specjalizuje, bo nie zna ich prawdziwej wartości. Na przykład, jeżeli sprzedawca spod Paryża ma wspaniałą kolekcję mebli, być może uda Ci się znaleźć u niego przepiękną, włoską malowaną skrzynię. Zawsze swoją uwagę koncentruj na przedmiotach, które są nietuzinkowe. Powszechnie znana jest historia osoby, która znalazła kopię Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, przyklejoną do oryginału. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że to właśnie Ty znajdziesz igłę w stogu siana, ale nigdy nie mów nigdy. Dlatego właśnie antyki budzą tyle emocji.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Bardzo cenne rady. Tak łatwo mogą nas oszukać.

  • Zgłoś
M-Tula

M-Tula

Zgłoszone

Stare przedmioty mają duszę.

  • Zgłoś

Ja bywam na targach staroci co najmniej dwa razy do roku. Można na nich kupić wszystko i mydło i powidło. Niestety najczęściej są to rzeczy stare i dość drogie. Mało jest takich mebli, które byłyby tanie, a które można by było niewielkim kosztem poprzerabiać na własne potrzeby. Jednak polecam odwiedzanie takich targów bo zawsze można nacieszyć oczy bardzo oryginalnymi przedmiotami z duszą.

  • Zgłoś

A ja szukam mebli niekoniecznie antyków żeby je fajnie odnowić i dać im drugie życie.Ale ciężko dostać coś ciekawego.

  • Zgłoś

Szkoda, że wszystko jest o kupnie staroci za granicą. W Polsce też są świetne targi staroci. Może ktoś odwiedza je i napisze swoje spostrzeżenia.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.