Jak robić pranie

Sposoby na oszczędzanie w domu - jak robić pranie?

Każdy chce wyglądać czysto i schludnie, jednocześnie nie tracąc wolnego czasu na ciągłe pranie.


Sprawdź jak robić pranie ekonomicznie, oszczędzając czas i pieniądze!

Mądre sortowanie
Odpowiedni podział ubrań to kluczowy czynnik, dzięki któremu możemy prać efektywnie nie niszcząc ubrań. Mając przed sobą stos zabrudzonej odzieży, podziel ją najpierw na tę wymagającą prania ręcznego oraz taką, którą bezpiecznie możesz wyprać w pralce. Następnie dokonaj selekcji według materiałów, z jakich Twoje ubrania zostały wykonane, dzieląc je na 3 grupy: wykonane z bawełny i lnu, tkaniny syntetyczne oraz produkty z wełny i tkanin delikatnych. W ostatnim etapie oddziel kolory jasne i ciemne oraz tkaniny, które mocno farbują. Jeśli masz duży dom i oddzielne pomieszczenie na pralnie, oszczędzisz czas przygotowując 4 oddzielne kosze na bieliznę. Dzięki temu za każdym razem członkowie Twojej rodziny wrzucać będą zabrudzone rzeczy do właściwego z nich, eliminując tym samym potrzebę ponownej segregacji.

Ekonomiczny załadunek
Dzięki odpowiedniemu załadowaniu pralki możesz oszczędzić energię elektryczną i wodę. Zdecydowanie oszczędniejsze jest bowiem jedno pranie w do pełna załadowanej pralce niż dwa prania w pralce, której bęben wypełniłaś tylko do połowy. Szczegółowe informacje na temat oszczędzania poprzez efektywne ładowanie pralki znajdziesz w instrukcji obsługi. Przyjmuje się, że w jednym cyklu powinniśmy prać 4-5 kg bawełny lub 2-2,5 kg tkanin sztucznych. Ocierając się o siebie Twoje ubrania wypiorą się dokładniej. Uważaj jednak, aby nie przeładować pralki, co może prowadzić do tego, że część ubrań pozostanie niedoprana i cały cykl trzeba będzie powtarzać.

Ariel Liquid Main packshot
Płyn do prania Ariel
(254)

Płyn do prania Ariel

Odkryj teraz!

Odpowiedni detergent
Wybór odpowiedniego środka piorącego jest ważny dla powodzenia całej operacji. Na półkach sklepowych znajdziemy proszki, płyny i kapsułki przeznaczone do tkanin białych lub kolorowych. Nie powinnaś jednak przesadzać z ilością detergentu. Stosuj się do zaleceń producenta, które są umieszczone na opakowaniach. Niekiedy mniejsza ilość proszku pozwala otrzymać lepsze efekty prania! Tak jest w przypadku skoncentrowanego Ariela – na jedno pranie należy użyć 70 g proszku zamiast 100 g, aby usunąć nawet najbardziej uporczywe plamy.

Tryb prania ekonomicznego
Współczesne pralki wyposażone są zwykle w tryb prania ekonomicznego. Umożliwia on skuteczne usuwanie zabrudzeń już w niskich temperaturach, dzięki czemu pralka zużywa znacznie mniej energii. Jeśli Twoje pranie jest średnio zabrudzone, pranie wstępne może być zbędne. Rezygnując z niego, jesteś w stanie oszczędzić aż do 20% energii! Jeśli używasz suszarki, koniecznie odwiruj bieliznę przed wyjęciem z pralki. Spowoduje to oszczędność prądu zużytego przez suszarkę nawet o 1/4. W przypadku mocniejszych plam, warto je zaprać przed włożeniem do pralki i zastąpić dłuższy cykl prania krótszym. Skoro mowa o sposobach oszczędzania w domu, warto także pamiętać, że ceny energii wahają się w ciągu dnia – opłaca się zatem uruchamiać pralkę w godzinach, w których obowiązują najniższe, nocne stawki!

Przedstawione produkty

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Pranie jest dla nas czymś oczywistym ale nie wiele osób umie przy tym oszczędnie gospodarować energią i wodą . W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest by oszczędzić nie tylko nasze finanse ale również czas . Dobrze jest wiedzieć ja oszczędnie robić pranie ....

  • Zgłoś
anna73

anna73

Zgłoszone

bardzo pomocny artykuł do tej pory często puszczałam automat na poł prania teraz to zmienię

  • Zgłoś

Oczywiste! Dodam jeszcze, że raz w tyg ustawiam gotowanie- dezynfekuje sie w ten sposob z automatu pralka przez co nie musze dodatkowo puszczac na czyszczenie. z pralki nie śmierdzi, a i kieszeń utrzymana w czystosci musi byc

  • Zgłoś

zgadzam się z artykułem my mamy chcemy robic dobrze pranie i chemy przytym odpoczywac

  • Zgłoś

Bardzo przydatny artykuł! u mnie przy dwuletniej córce jest mnóstwo prania, szczególnie latem, gdy większość czasu spedzamy na dworze. w domu przy jedzeniu tez często ubrania od razu trafiaja do kosza na pranie. Po za tym sporo jest też rzeczy męża z pracy...

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej