Rośliny doniczkowe w domu

Rośliny doniczkowe w domu

Jeśli nie masz miejsca na rośliny wokół domu, możesz stworzyć ogród w normalnym mieszkaniu.


Rośliny w domu nie tylko dodają charakteru i wzbogacają wnętrze, ale także skutecznie oczyszczają i wymieniają zastałe powietrze w pomieszczeniach. Rośliny pochłaniają i filtrują toksyny, zastępując niezbędnym do życia tlenem zanieczyszczenia i dwutlenek węgla, który wydychamy. Tak działają nie tylko rośliny liściaste, również skutecznie są kwiaty takie jak: chryzantemy, gerbery, fiołki afrykańskie, cyklameny i żyworódki. Orchidee mają dodatkową zaletę: to jedne z nielicznych roślin, które produkują tlen również w nocy. Trochę zieleni wpłynie korzystnie zarówno na ciebie jak i twój dom. By rośliny rosły bujnie nie wystarczy ich regularnie podlewać i oczyszczać liście od czasu do czasu.

Jak dbać o zdrowie i komfort roślin doniczkowych

NIEZBĘDNE JEST ŚWIATŁO
Odpowiednia ilość światła ma decydujące znaczenie dla ich przetrwania. Zanim zdecydujesz gdzie postawisz roślinę, zapoznaj się z jej wymaganiami. W mieszkaniu jest mniej światła, więc o ile nie masz okien wychodzących na północ, twój wybór może być ograniczonych do roślin cieniolubnych i lubiących półcień. Zdecydowaną większość z dostępnych w sklepach ogrodniczych stanowią rośliny doniczkowe, które lubią światło.

PODLEWANIE
Nie wolno przelewać roślin, ponieważ większość z nich nie lubi gdy korzenie stoją w wodzie. Może to prowadzić do gnicia korzeni, ogranicza ilość powietrza dostającego się do korzeni, spowalnia wzrost i prowadzi do zamierania rośliny. Z wyjątkiem paproci i roślin, które muszą być cały czas wilgotne, najlepiej by ziemia pomiędzy kolejnym podlewaniem całkowicie wyschła. Można to sprawdzić podnosząc doniczkę i sprawdzając jej ciężar lub wkładając palec do ziemi by przekonać się, jak głęboko jest wilgotna. Gdy ziemia na powierzchni i kilka centymetrów w głąb jest sucha, roślinę należy obficie podlać, zapewniając możliwość odpływu nadmiaru wody.

ODŻYWIANIE
Rośliny doniczkowe należy raz na miesiąc, czyli co czwarte podlewanie, użyźnić dobrym nawozem naturalnym.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

SZKODNIKI I CHOROBY
Rośliny doniczkowe są bardziej podatne na szkodniki i choroby, ponieważ te łatwiej rozwijają się w cieple i przy małym przewiewie. Należy zwrócić uwagę na wszelkie dziwne plamki i odbarwienia na liściach lub znaki świadczące o pojawieniu się robaków. Z problemem najlepiej sobie poradzić, robiąc zdjęcie i pokazując je w sklepie ogrodniczym. Pracownicy sklepu na pewno pomogą zidentyfikować problem i wybrać odpowiedni środek zaradczy.

Wskazówka: Dobrze rozwodniony roztwór płynu do mycia naczyń i ciepłej wody zaaplikowany na liście pomoże usunąć szkodniki lub grzyby, ale trzeba uważać by nie dostał się do ziemi.

Czy wiesz, że…? Dwuletnie badania przeprowadzone przez NASA wykazały, że niektóre rośliny domowe usuwają toksyny skuteczniej niż inne. Formaldehyd (np. z dywanów, sklejki, mebli z gotowych elementów do składania i elementów izolujących) najlepiej usuwają zielistka Sternberga i epipremnum złociste, a benzen, dobrze znany z właściwości rakotwórczych (obecny w płytach wiórowych i niektórych farbach) usuwają gerbery i chryzantemy. Warto pamiętać, że rośliny źle reagują na dym papierosowy i kurz.

PAMIĘTAJ Rośliny doniczkowe, ponieważ mają mniej światła, rosną wolniej niż rośliny przebywające w pełnym słońcu.

© Gallo Images

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Skądś ja to znam aga602 :) lubię żywe kwiaty w domu, ale niestety bez wzajemności ;)

  • Zgłoś
aga602

aga602

Zgłoszone

Porady bardzo przydatne, niestety nie mam reki do roślin i moje kwiatki ledwo co zipią :)

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.