Pranie – czy należy prać nowe ubrania?

Pranie nowych ubrań

Są nowe, cudownie miękkie i mamy ochotę natychmiast je założyć!


Ale czy to dobry pomysł? Czy nie powinno się wyprać nowych ubrań przed pierwszym założeniem? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Czy należy wyprać nową odzież przed pierwszym założeniem?
Tak, gdyż Twoja śliczna spódniczka lub cudny sweter mogą zawierać chemiczne substancje szkodliwe dla zdrowia.

W rzeczywistości chemiczne produkty dodawane podczas produkcji ubrań, np. chlor, mogą powodować podrażnienia skóry i alergie. Na wzorach, napisach i ozdobach przymocowanych do ubrań często występują ślady ftalanów, używanych przez producentów do zmiękczania plastików. Wprawdzie są niebezpieczne tylko w razie połknięcia, ale np. dzieci mogą wziąć je do ust. Ubranie może również zawierać resztki substancji alkalicznych, które są potencjalnie drażniące. Aby wyprodukować nieskazitelnie białe koszulki z krótkim rękawem, producenci używają produktów o dużej zawartości substancji alkalicznych.

Ale nie panikuj! Jeśli wypierzesz nowe ubrania, możesz uniknąć wszelkiego ryzyka podrażnień związanego z pozostałymi na ubraniu substancjami chemicznymi.

Czy powinno się prać nowe ubrania zanim będzie się w nich spać?
Tak, to dobry pomysł biorąc pod uwagę powody wyjaśnione powyżej. Podobnie jak nowy sweter czy spodnie, odzież do spania może zawierać produkty chemiczne, które można usunąć podczas zwykłego prania. Co więcej, jeśli kupujesz ubrania w sklepie, może być tak, że dotykało je wiele rąk, niekoniecznie czystych... Więc witajcie zarazki!

Rada: Czy masz zwyczaj spania w koszulce, którą nosiłaś przez cały dzień? Zdecydowanie nie jest to dobre rozwiązanie... Pot, który jest naturalnie produkowany przez twoje ciało podczas snu, łączy się z potem wyprodukowanym w ciągu dnia. Wynik: bakterie, które żywią się potem zaczynają się namnażać.

Dobrze wiedzieć: Czy na zakupionym właśnie ubraniu znajdują się symbole wyjaśniające jak należy je prać? Jeśli są one niekompletne lub w ogóle ich nie ma – uważaj! To mało prawdopodobne, by producent takiego ubrania przestrzegał europejskich norm jakości. Uważaj również na podrażnienia skóry...


Wybierz najlepszy program nawet po pierwszym praniu:

  • Tkaniny naturalne (wełna, angora, jedwab, len, kaszmir, itp.) powinny być zawsze prane ręcznie w zimnej wodzie.
  • Tkaniny syntetyczne (nylon, lycra, dralon, coolmax, goretex, etc.) mogą być prane w pralce i suszone w suszarce bębnowej chyba, że nie zawierają stretchu.
Lenor Everyday Essentials - Floral Romance
Lenor Everyday Essentials - Floral Romance
(213)

Lenor Floral Romance przywołuje ponadczasowe uczucie zakochania się dzięki bardzo subtelnemu i przyjemnemu kwiatowemu zapachowi, który nie jest jednak ani przesłodzony, ani przytłaczający.

Odkryj teraz!


Bawełna organiczna: ten typ tkaniny nie powoduje alergii, ani podrażnień skóry. Nie zawiera pestycydów, żadnych produktów chemicznych ani metali ciężkich. Dlatego jest bardzo delikatna dla skóry. Jednakże zaleca się, by szlafrok wykonany z tego materiału został wyprany przed założeniem w temperaturze 40°C.

Jedwab: konieczne jest wstępne pranie ręczne, gdyż kolor tkaniny może blednąć.

Aksamit i ciemne tkaniny: Ta grupa tkanin, które przyciągają kłaki, nie powinna być prana z produktami zawierającymi wypadające włókna, np. z ręcznikami. Uwaga na czarne ubrania, które mogą stać się szare! Rozwiązanie: pierz w krótkich cyklach, przy niskiej temperaturze, z odpowiednią ilością proszku do prania. Co najważniejsze, przed praniem odwróć ciemne ubrania i dżinsy na lewą stronę.

Kolorowe ubrania: Zanim włożysz nowy czerwony sweter do pralki, przeprowadź szybki test. Zanurz jeden rękaw w bardzo gorącej wodzie, a następnie wykręć go w białej chusteczce. Jeśli chusteczka zabarwi się na różowo oznacza to, że sweter należy prać osobno w pralce lub ręcznie w zimnej wodzie. Dla pewności przeprowadź taki test również przed kolejnym praniem.

Wskazówka: Przed praniem zawsze pamiętaj o zapięciu zamków i guzików oraz odwróceniu ubrań na lewą stronę. Ta prosta wskazówka zapobiegnie blaknięciu kolorów wraz z kolejnymi praniami. Najlepiej wyrobić w sobie taki nawyk już przy pierwszym praniu!

Przedstawione produkty

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Edyta

Edyta

Zgłoszone

Zawsze piore nowe ubrania a wasze produkty uwielbiam ciesze sie, ze kapsulki lenor sa u nas dostepne ...fajnie by bylo gdyby pojawil sie jeszcze zel i proszek

  • Zgłoś

Odkąd pamiętam, zawsze piorę nowe ubrania!

  • Zgłoś
TRENDY

TRENDY

Zgłoszone

Kapsułki piorące Vizir nie są lepsze od proszków Ari** lub Pers**. Mają bardzo dużą skuteczność w usuwaniu plam w tym krwi (kobiet -okres) !! Przy wysokiej cenie kapsułek jest to niewspółmierne z jakością. Podczas sobotniego prania zrobiłam trzy prania (segregacja kolorami) i nie byłam zadowolona z jak szybko z pudełka "znikają" kapsułki. Proszku za tą samą cenę jest znacznie więcej. Jedno z czego się cieszyłam, że nie muszę sypać proszku kubeczkiem ale wkładam do bębna kapsułkę i po sprawie

  • Zgłoś

Ostatnio pojawił się artykuł na jednym z czołowych portali internetowych o zawartości szkodliwych związków w ubraniach. W obecnych czasach nawet ubranka dla dzieci zawierają szkodliwe środki, dlatego z góry ubrania nowe, nawet te oryginalnie zapakowane w folie wrzucam do prania. Jest bezpieczniej, a pozatym owiele ładniej pachną po praniu aniżeli takimi sztucznymi zapachami i farbami. No i jeszcze jeden aspekt nowe rzeczy czasem farbią, po praniu już nie zawsze.Więc też bezpiecznie. ;)

  • Zgłoś

zgadzam się z sylwuś w 100% :)

  • Zgłoś
Head & Shoulders Menthol

Head & Shoulders Menthol

"

Skuteczność w walce z łupieżem to jedno i najważniejsze ale w połączeniu z uczuciem świeżości, który daje i z tym cudownym zapachem czyni ten szampon bezkonkurencyjnym.

"

przez Ambasadora
TesterG142713

Szampon Head & Shoulders Menthol

Szampon Head & Shoulders Menthol

"

Jak dla mnie największe zalety szamponu Head & Shoulders to jego wydajność i konsystencja. To wyraźnie odróżnia go od innych szamponów, których dotychczas używałem. A jeśli chodzi o działanie przeciwłupieżowe sprawdził się idealnie u mnie i u znajomych, którzy podzielili się ze mną opinią.

"

przez Ambasadora