Makrama krok po kroku

Makrama krok po kroku

Makrama to ulubione rzemiosło lat 70-tych. Poniżej przedstawiamy krok po kroku jak wykonać zasłonkę z makramy.


Węzły makramy krok po kroku

Wyblinki

Krok 1 – Przełóż sznurek pod listewką. Wiodący koniec opleć wokół listewki po lewej stronie, a następnie po raz kolejny przeciągnij go pod listewką, od lewej strony sznurka.

Krok 1 Krok 2

Krok 2 – Wyciągnij wiodący koniec i ponownie opleć wokół listewki od prawej strony sznurka. Przeciągnij sznurek wiodący w dół pomiędzy listewką a odcinkiem sznurka leżącego po przekątnej. Zaciśnij węzeł.

Węzeł rypsowy

Złóż sznurek na pół, aby powstała pętelka. Przełóż pętelkę za listewką od góry do dołu.
Następnie przełóż obie końcówki sznurka przez pętelkę od przodu. Zaciśnij węzeł.

Węzeł rypsowy Węzeł płaski

Węzeł płaski

Ten węzeł wykonuje się za pomocą czterech sznurków, dwa zewnętrzne sznurki wiąże się na dwóch środkowych.

Krok 1 – Przeciągnij sznurek znajdujący się po lewej stronie nad dwoma środkowymi sznurkami i pod sznurkiem znajdującym się po prawej stronie. Następnie chwyć drugi sznurek od prawej i przeciągnij go za dwoma środkowymi sznurkami i przełóż pomiędzy środkowymi sznurkami a sznurkiem po lewej.

Krok 2 – Sznurek znajdujący się po prawej stronie przeciągnij nad dwoma środkowymi sznurkami i pod sznurkiem znajdującym się po lewej stronie. Następnie przeciągnij drugi sznurek po lewej za dwoma środkowymi sznurkami i przełóż go pomiędzy dwoma środkowymi sznurkami a sznurkiem po prawej. Zaciśnij drugi splot na pierwszym.

Odwrócony podwójny półsztyk

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Na zdjęciu pokazano odwrócony podwójny półsztyk wykonany z pojedynczych sznurków, jednak można go również zrobić za pomocą podwójnego sznurka. Przełóż sznurek znajdujący się po lewej stronie nad prawym sznurkiem, przeciągając go od tyłu i przełóż między obydwoma sznurkami. Tak powstał półsztyk. Aby zrobić drugą część węzła wykonaj te same czynności używając sznurka znajdującego się po prawej stronie. Zaciśnij drugi sploty na pierwszym.

Odwrócony podwójny półsztyk Węzeł płaski zwykły

Węzeł płaski zwykły

Przeciągnij sznurek wiodący od prawej do lewej nad drugim sznurkiem i skrzyżuj oba sznurki, tak by powstała pętelka. Przeciągnij sznurek wiodący przez środek pętelki od tyłu do przodu. Zaciśnij węzeł.

Jak wykonać zasłonkę o szerokości ok. 45 cm i długości ok. 190 cm.

Potrzebne będą:

•  110 m sznurka z poliestru o średnicy 5 mm
•  dwie listewki o wymiarach 550 x 19 mm
•  zszywacz i zszywki

Wykonanie:

1. Potnij sznurek na 10 odcinków o długości 11 m. Zaklej lub opal końcówki sznurka, aby się nie rozplatały.
2. Złóż każdy odcinek sznurka na pół i przymocuj do jednej z listewek za pomocą węzła rypsowego, rozmieść sznurki w odległościach ok. 5 cm od siebie. Za pomocą zszywacza przymocuj sznurki do tylnej powierzchni listewki, aby się nie przesuwały.
3. Rząd 1 Zaczynając od jednej strony, na wysokości ok. 3,5 cm poniżej listewki zapleć rząd 5 węzłów płaskich.
4. Rząd 2 Pomijając pierwszą i ostatnią parę sznurków, w odległości ok. 3,5 cm od poprzedniego rzędu zapleć kolejny rząd 4 węzłów płaskich.
5. Rząd 3 Zapleć tak samo jak rząd 1, w odległości ok. 3,5 cm od poprzedniego rzędu.
6. Rząd 4 Bezpośrednio poniżej poprzedniego rzędu węzłów płaskich zapleć odwrócony podwójny półsztyk, tym razem pracując podwójnie złożonym sznurkiem.
7. Powtórz poprzednie cztery rzędy 10 razy.
8. Następnie zapleć ponownie rzędy od 1 do 3.
9. Przywiąż sznurki do drugiej listewki za pomocą wyblinek. Za pomocą zszywacza przymocuj sznurki do tylnej powierzchni listewki i obok każdej wyblinki zawiąż węzeł płaski zwykły. Odetnij końcówki sznurków w odległości 2,5 cm od ostatniego węzła i opal je, co zapobiegnie rozplataniu się sznurka.


Robótki szydełkowe: podstawka pod garnek
Rośliny doniczkowe w domu
Jak przenieść zdjęcia na tkaninę

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej