Jesień nadchodzi

Jesień nadchodzi

To bez wątpienia najbardziej wyrazista pora roku. Zmysł wzroku angażują piękne barwy, a smaku – zdecydowane aromaty. Jesień przynosi nam bogactwo kolorowych warzyw i owoców: m.in. węgierek w intensywnym fiolecie, dyni w różnych odcieniach oranżu, złocistych gruszek czy papryki w czerwieni, żółci lub zieleni.


Jesień to ulubiona pora roku wielu fotografów i malarzy, a także… smakoszy. Ci pierwsi, których fascynuje świat wyrazistych barw, poświęcają (i poświęcili) tej porze roku wiele miejsca w swojej twórczości – jak choćby dawni mistrzowie uwieczniający martwe natury, na których centralne miejsce zajmują kolorowe warzywa i owoce. Zaś ci drudzy, których zajmuje świat smaków, nie ustają w poszukiwaniach nowych aromatycznych połączeń.

Kuchnia pór roku
Bogactwo jesiennych smaków i kolorów znajduje odzwierciedlenie w potrawach sezonowych. Tzw. kuchnia pór roku promuje te dania i przysmaki, które bazują na artykułach spożywczych – głównie świeżych warzywach i owocach – dostępnych w określonych miesiącach. Modą – zresztą rozsądną oraz godną pochwały – jest wprowadzanie przez wiele restauracji sezonowych kart dań. Np. późną wiosną królują w nich pierwsze warzywa, latem – świeże owoce, zimą – dania rozgrzewające oraz kaloryczne, a jesienią – potrawy na bazie charakterystycznych dla tej pory roku kolorowych smakołyków (m.in. śliwek, gruszek, grzybów, dyni, papryki).

Apetyt a zapachy i kolory
Sztuką jest tak zestawiać ze sobą jesienne przysmaki, aby nie tylko nie zatracić ich naturalnego aromatu, ale i – co ważne dla estetów – koloru. Zanim sięgniemy po pierwszy kęs, zwracamy przecież uwagę na wygląd i zapach potrawy. Zmysł smaku pobudzają bez wątpienia nie tylko apetyczne wonie unoszące się znad talerza, ale i piękne czyste barwy tego, co podano nam na stół. Jesienne kolory – ciepłe żółcie, oranż, fiolet czy żywa czerwień – są wyjątkowo apetyczne i należą do kategorii tych, które wzmacniają łaknienie. Niewielu z nas sięgnęłoby po powidła węgierkowe, które nie miałyby „śliwkowego” koloru, po krem z dyni pozbawiony złocisto-oranżowej barwy czy po sezonową sałatkę, w jakiej warzywa przysłaniałby gęsty, szaro-bury sos.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Świeże smaki i ciekawe połączenia
Amatorzy jesiennych smaków (oraz barw) sięgają w ostatnich miesiącach roku po świeże warzywa i owoce. Przygotowując na ich bazie różne sałatki spróbujmy jednak od czasu do czasu odejść od naszych przyzwyczajeń i złamać zasady: uzyskamy dzięki temu niebanalne – a może nawet zaskakujące – smaki. Świetnym przykładem takiego łamania zasad jest łączenie np. w jednej sałatce warzyw z owocami. Proponujemy surówkę ze słodkiej czerwonej oraz żółtej papryki, pomidorów i gruszek – w proporcjach dowolnych (zgodnie z naszymi smakowymi upodobaniami). Paprykę należy pociąć w paski, a pomidory (po sparzeniu wrzątkiem i zdjęciu skórki) i gruszki (po obraniu) pokroić w słupki. Wymieszane składniki proponujemy skropić oliwą oraz sokiem z cytryny, doprawić do smaku solą, świeżo zmielonym pieprzem i odrobiną cukru, a następnie posypać siekaną zieloną pietruszką. W innym wariancie smakowym gruszki można zastąpić jabłkami, a pomidory – selerem. Smakoszom dyni proponujemy surówkę z tym warzywem, które po obraniu należy zetrzeć na tarce o dużych otworach. Smak dopełnią pozbawione skórki oraz pokrojone w kostkę pomidory i jabłka. Całość można doprawić oliwą (lub mieszanką jogurtu i majonezu), sokiem z cytryny, odrobiną cukru, solą, pieprzem oraz siekaną zieloną pietruszką.

Jesień to jedna z najbogatszych w kolory i zapachy pór roku, warto też pamiętać o kolorowych ubraniach, tak aby dodać sobie jeszcze więcej dobrego, pozytywnego nastawienia. Cieszmy się nadchodącą jesienią, bo to jedna z piękniejszych pór roku.

Wycieczka z dziećmi do lasu
Jeżeli jesteś rodzicem, który uwielbia spacery po lesie i chciałabyś zabrać swoje dzieci na leśne wędrówki, jednak dla nich to wcale nie jest frajda...

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej