Jak oszczędzać energię elektryczną w domu

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu?

Oszczędzanie energii elektrycznej wśród wielu z nas wywołuje skojarzenia z wyrzeczeniami czy spadkiem komfortu życia.


A przecież wcale tak być nie musi! Jak łatwo oszczędzać prąd? Przeczytaj nasze wskazówki i ciesz się niższymi rachunkami!

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu? Aby racjonalnie gospodarować energią elektryczną przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z faktu, że nasz dom konsumuje prąd nieustannie. Nawet wtedy, gdy idziemy spać i wydaje nam się, że „wszystko jest wyłączone”, telewizor w stanie czuwania czerpie energię, w łazience bojler elektryczny podgrzewa nam wodę na rano, a pozornie wyłączone radio z budzikiem czuwa, aby zbudzić nas rano. Jak zatem ograniczyć zużycie prądu, aby nie rezygnować z dotychczasowej jakości życia?

Po pierwsze powinnaś sprawdzić czy sprzęty w Twoim domu oznaczone są symbolem A (A+, A++). Ten symbol świadczy o najwyższej efektywności i oznacza, że urządzenia te zużywają o 30-40% mniej energii niż te z innych klas. Jeśli Twoja lodówka, telewizor czy żelazko nie posiadają takiego oznaczenia, być może warto wymienić je na nowe. Prawdopodobne jest, że inwestycja w nowy sprzęt szybko się zwróci dzięki oszczędnościom na rachunkach za energię elektryczną.

W przypadku oświetlenia warto wymienić tradycyjne żarówki na energooszczędne. Niektóre modele zużywają aż o 85% mniej prądu niż zwykłe! Jeśli planujesz dopiero oświetlenie w pomieszczeniu, pomyśl o dodatkowych źródłach. Zamiast zapalać jedno główne górne światło, będziesz mogła dostosowywać ilość zużywanej energii do swoich rzeczywistych potrzeb! Warto także pomyśleć o dużych oknach i jasnym wystroju wnętrza, które zmniejszą zapotrzebowanie na sztuczne światło, a co za tym idzie – Twoje rachunki za energię będą niższe.

Ariel Proszek do prania
Proszek do prania Ariel
(206)

Proszek do prania Ariel zapewnia świetne efekty piorące i doskonałe usuwanie plam w 30°C.

Odkryj teraz!

Duże pole do popisu w Twoim planie oszczędzania energii daje kuchnia. Nigdy nie włączaj zmywarki, jeśli nie jest pełna, pamiętaj o regularnym rozmrażaniu lodówki i nie trzymaj za długo otwartych drzwi, i pamiętaj także o pokrywkach podczas przygotowywania posiłków. To trzy banalnie proste rzeczy, a znacząco ograniczą marnotrawstwo energii!

Wbrew pozorom stosunkowo łatwo ograniczyć także zużycie prądu przez urządzenia takie jak komputer czy drukarka. Nie pozostawiaj ich w trybie stand-by i zawsze wyłączaj, kiedy kończysz pracę. Aby uchronić się przez zapominaniem, łatwo ustawisz system tak, aby przechodził w stan wstrzymania po określonym czasie bezczynności. Podobnie zrób z monitorem. Pamiętaj także o odłączaniu ładowarek Twojego smartfona czy odtwarzacza mp3 – zawsze wyjmuj je z kontaktu po zakończeniu ładowania!

Wiele energii tracimy również poprzez wykonywanie tej samej czynności jednocześnie. Ile to razy kilkakrotnie włączałaś pralkę, bo część rzeczy została niedoprana? Aby uniknąć takiej sytuacji, i dzięki temu oszczędzać energię elektryczną, używaj środków piorących, które zapewnią Ci czystość i świeżość po jednym praniu – pomoże Ci w tym Ariel!

Przeczytaj również:

Sposoby oszczędzania energii w domu
Jak oszczędzać energię w domu...

Przedstawione produkty

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Marek

Zgłoszone

Golarki elektryczne są bardziej oszczędne nie używam chemii jak pianka,wodę tylko do umycia twarzy i wiele innych korzyści.

  • Zgłoś
AKawah

AKawah

Zgłoszone

Nie dajmy się zwariować z opisami A+++ wcale nie oznacza, że zaoszczędzimy - to oznaczenie dotyczy tylko prania ekologicznego (każda nowa pralka musi je mieć) trwającego ponad 3 godziny (dlatego producenci skupiają się tylko na tym programie), podczas gdy normalne pranie pobiera zupełnie inną energię.Zatem może się okazać, że rachunki wcale nie zaskoczą nas pozytywnie. Zachowajmy zdrowy rozsądek i nie wymieniajmy tych sprzętów, które są dobre.

  • Zgłoś

JA STOPNIOWO WYMIENIAŁAM URZĄDZENIA NA ENERGOOSZCZĘDNE, ŻARÓWKI RÓWNIEŻ. NIE DO KOŃCA BYŁAM PRZEKONANA CZY TO AŻ TAK ODBIJE SIĘ NA RACHUNKACH ZA ENERGIĘ. JEDNAK OKAZAŁO SIĘ, ŻE RACHUNKI RZECZYWIŚCIE ZMALAŁY I TO NA STAŁE.

  • Zgłoś
egor12

egor12

Zgłoszone

Najwięcej zużycia prądu to telewizor, lodówka i inne urzadzenia, a żarówki to niwielki koszt przy tych urzadzenia. Jednak krok po kroku i uzbiera się jakaś oszczędność, o ile nie podniosą cen za energię elektryczną.

  • Zgłoś

Wszystkie te czynności wykonywałam przez lata, ale niestety rachunki i tak przychodziły coraz wyższe. W końcu przeniosłam się do innego operatora i teraz mam spokój z obsesyjnym wyłączaniem wszytskiego co się da.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej