Jak chronić włosy przed chlorem

Jak chronić włosy przed chlorem?

Pływanie to świetne ćwiczenie, lecz częsta styczność z substancjami chemicznymi w basenach może niekorzystnie wpływać na Twoje włosy.


Kontakt z chlorowaną wodą nie wpływa korzystnie na Twoje oczy, skórę i włosy, gdyż chlor podrażnia i wysusza. Jednakże w niskim stężeniu jest bardzo skuteczny, ponieważ pozwala utrzymać wodę w czystości, pozbywając się przy tym szkodliwych dla zdrowia bakterii. Dowiedz się jak chronić włosy przed chlorem.

Wpływ chloru na włosy
Krótkie i sporadyczne wizyty na basenie nie powinny znacząco wpływać na kondycję Twoich włosów. Jednakże częsty kontakt z chlorowaną wodą może przyczynić się do ich niszczenia. Chlor wypłukuje naturalne olejki z włosów, pozostawia nieszczelne łuski i tym samym osłabia włosy. „Basenowe” włosy są widocznie suche i szorstkie.
Jednakże pływacy nie są bardziej niż inni narażeni na wypadanie włosów. Pojawiają się dowody, które wykazują, że w przypadku zwiększonej styczności z chlorem skóra głowy może stać się sucha i podatna na łuszczenie się. Przy wysokim stężeniu substancji chemicznych włosy przerzedzają się, a nawet wypadają – choć jest to poziom znacznie przewyższający ten w basenach.

Zmiana koloru włosów przez wodę w basenie
Zielone przebarwienia, które czasem pojawiają się na włosach pływaków, głównie tych o jasnych włosach, nie są bezpośrednim skutkiem chlorowanej wody w basenach.
Przebarwienia są spowodowane metalami zawartymi w wodzie, choć farbowanie włosów i chlor mogą zaostrzyć ten proces. Zarówno kontakt z chlorem, jak i niektóre zabiegi na włosy mogą przyczynić się do osłabiania włosów, a co za tym idzie nieszczelne łuski mogą z łatwością wchłaniać inne szkodliwe substancje, które powodują przebarwienia.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Ochrona włosów – Wskazówki dla pływaków

  • Przed pływaniem spłucz włosy wodą i nałóż odżywkę. Dzięki temu włosy będą nawilżone, a to pozwoli uchronić je przed dalszym wchłanianiem chlorowanej wody zaraz po wejściu do basenu.
  • Noś dobrze dopasowany czepek pływacki.
  • Po pływaniu spłucz i umyj włosy, i tak szybko jak to możliwe nałóż odżywkę. Dzięki temu pozbędziesz się szkodliwych substancji z basenu, nawilżysz włosy i przywrócisz wypłukane olejki naturalne. Spytaj Twojego fryzjera lub farmaceutę o specjalistyczne produkty do włosów, które mają za zadanie chronić włosy pływaków.
  • Latem zmień swoje pływackie przyzwyczajenia i sporadycznie korzystaj z basenów z chlorowaną wodą. Zamiast tego skorzystaj z dóbr natury, takich jak chłodny potok górski czy orzeźwiające fale oceanu.
  • Baseny czyszczone alternatywnymi metodami, takimi jak sól czy czyszczenie z zastosowaniem ozonu, stają się coraz bardziej popularne. Poszukaj takich basenów w ośrodkach spa i siłowniach w Twojej okolicy. Jeśli masz tyle szczęścia, że posiadasz własny basen, możesz rozważyć dezynfekcje lub wykorzystać rośliny do filtrowania wody, tworząc tym samym „naturalny basen” czy „staw do pływania”.

(Health24, Grudzień 2013)
Źródła:Amerykańska Akademia Dermatologii (ang. American Academy of Dermatology). “Tips for healthy hair”. www.aad.org
Instytut Transplantologii Włosów (ang. Hair Transplant Institute). “Can Chlorine Cause Hair Loss?” blog.miamihair.com

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Świetny pomysł z zastosowaniem odżywki!!!!

  • Zgłoś
asyst

asyst

Zgłoszone

o nalozeniu odzywki pod czepek nie wiedzialam napewno wyprobuje! zawsze po basenie stosuje olejek w spraju lub odzywke bez splukiwania

  • Zgłoś

Ja po ostatnich wakacjach w ciepłych krajach, gdzie głównie korzystałam z basenów, prawie się popłakałam jak zobaczyłam stan moich włosów po powrocie. Jednak dość szybko udało mi się je zregenerować. Podcięłam delikatnie końcówki i stosowałam odżywkę wzmacniającą Loreal (w takim odkręcanym pudełeczku) - polecam, bardzo szybko naprawiła to, co zniszczyła chlorowana woda i słońce :-)

  • Zgłoś
Jagen

Jagen

Zgłoszone

Polecam nałożenie odżywki w sprayu po wyjściu z basenu, może być też olejek arganowy. Pomaga ! :)

  • Zgłoś

A jaką odżywkę nałożyć przed wejściem do basenu? Ostatnio nałożyłam jedwab ale miałam wrażenie, że jak tylko weszłam do basenu cała odżywka się zmyła..

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej