Mój koszyk

Odnoszący sukcesy

Hourra

Brawo!

brawo

Twoje zamówienie zostało złożone. Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail.

Blisko

Wysyłanie zakończone!

brawo

Twój paragon jest obecnie przetwarzany. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem statusu żądania.

Przejdź do zakupów

Zapisz kupony przed przystąpieniem do zakupów u autoryzowanego sprzedawcy . Pamiętaj, żeby zachować paragon!

Zeskanuj paragon

Seminarium

Użyj telefonu komórkowego, aby zrobić zdjęcie paragonu i wysłać je w ciągu 15 dni.

Poproś o zwrot

Jak tylko Twój paragon zostanie zatwierdzony, możesz ubiegać się o zwrot gotówki. Kliknij Rozumiem, aby rozpocząć.

Klikając ikonkę Rozumiem, akceptujesz Nasz regulamin.

Rozumiem

Możesz śledzić wszystkie swoje oszczędności, przechodząc do Moje konto

6 wskazówek, które pomogą Ci w przeprowadzce do mniejszego mieszkania

6 wskazówek, które pomogą Ci w przeprowadzce do mniejszego mieszkania

0
Podjęcie decyzji o przeprowadzce do mniejszego mieszkania lub domu na pewno nie jest łatwe, ale może też przynieść mnóstwo pozytywnych zmian w Twoim życiu. Dowiedz się, co powinnaś wziąć pod uwagę i jak się do tego zabrać.
Nieważne, jaka jest tego przyczyna. Może Twoje dzieci są już dorosłe, może zamierzasz przestać pracować lub już przeszłaś na emeryturę, albo chciałabyś być bliżej rodziny lub mieć lepszy dostęp do pewnych udogodnień. A może po prostu pragniesz wieść prostsze życie? Przeprowadzka do mniejszego mieszkania lub domu to coś, nad czym praktycznie każdy z nas zastanawia się na pewnym etapie życia.

Chociaż czasem jest to dość trudna i przytłaczająca decyzja, taka zmiana adresu może też okazać się wspaniałym początkiem nowego etapu życia. Jeśli w ogóle zastanawiasz się nad przeprowadzką do mniejszego mieszkania, przeczytaj nasze wskazówki, które pomogą Ci łatwiej przejść trudne chwile i nie stracić pozytywnego nastawienia.

1. Wybierz właściwy moment
Nie ma „odpowiedniej” pory na zamianę mieszkania na mniejsze, chociaż większość ludzi zgadza się co do jednej rzeczy – lepiej pomyśleć o tym jeszcze zanim okaże się, że jest to absolutnie konieczne. Na pewno będziesz bardziej zadowolona, jeśli sama aktywnie weźmiesz sprawy w swoje ręce. Dlatego pomyśl o swoim obecnym domu i zadaj sobie pytanie, czy nadal jest Ci łatwo go utrzymywać i czy dajesz sobie radę ze wszystkim. A może chciałabyś w jakiś sposób wykorzystać pieniądze ze sprzedaży swojej nieruchomości lub chcesz przenieść się bliżej rodziny? Zastanów się nad tym, aby spokojnie podjąć właściwą decyzję.

2. Pamiętaj, jak ważne jest pozytywne nastawienie
Opuszczenie domu, który kochasz, nie jest łatwe (zwłaszcza jeśli wychowałaś w nim swoje dzieci), dlatego skup się na pozytywnych stronach tej sytuacji. Jeżeli Twoje dzieci już się wyprowadziły i teraz rodzinny dom jest dla Ciebie za duży, lub problemem stał się brak dobrego transportu, wyobraź sobie, o ile lepiej poczujesz się w mniejszym miejscu, wolna od wszystkich tych zmartwień. Zamiana mieszkania na mniejsze może również zapewnić Ci środki pieniężne, a przeprowadzka często oznacza większą swobodę finansową, która pozwoli Ci cieszyć się życiem. Jeśli przenosisz się do ładniejszej dzielnicy lub gdzieś, gdzie będziesz bliżej rodziny lub przyjaciół, pomyśl, jak wspaniałe stanie się Twoje życie, gdy już zadomowisz się na dobre w nowym miejscu.

3. Ułóż plan
Zacznij od zrobienia listy domów, mieszkań i lokalizacji, które Cię interesują. Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną, aby poznać ich pomysły – może na przykład szukasz nieruchomości, która jest łatwa w utrzymaniu oraz znajduje się blisko sklepów i przychodni. Pomyśl, jak możesz pogodzić przeprowadzkę ze swoimi planami? Przede wszystkim spotkaj się z doradcą finansowym, aby ustalić, ile będzie kosztować zmiana mieszkania i co uda Ci się zaoszczędzić w dłuższej perspektywie.

4. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy!
Na co najmniej trzy miesiące przed przeprowadzką zacznij przeglądać zawartość swoich szaf, szafek i komód. Podzielenie tego zadania na krótsze etapy sprawi, że łatwiej się z nim uporasz, więc przeznacz ok. 30 minut dziennie lub jeden poranek w tygodniu na przegląd jednej szuflady lub pudła na raz. Pozbądź się wszystkiego, czego nie używałaś od co najmniej roku, lub rzeczy, które posiadasz w kilku egzemplarzach. Nie trzymaj żadnych zapasów „na wszelki wypadek” – używaj rzeczy dobrej jakości, a wyrzucaj stare i niepotrzebne. Jeśli masz z tym problem, poproś o pomoc przyjaciółki – dzięki temu spojrzysz na wszystko bardziej obiektywnie. Rzeczy, co do których nie możesz się zdecydować, przechowuj w szopie, garażu lub u przyjaciółki. Jeżeli nie będziesz ich potrzebowała ani za nimi tęskniła przez pół roku, łatwiej Ci będzie rozstać się z nimi na dobre.

5. Oceń sytuację
Kiedy już będziesz znała metraż swojego nowego mieszkania, narysuj plan i zdecyduj, gdzie konkretnie staną Twoje meble (i czy się tam zmieszczą). Pomyśl o zastąpieniu starych, za dużych mebli mniejszymi i bardziej uniwersalnymi – np. wersalka może Ci służyć do przechowywania koców i pościeli, a także jako miejsce do siedzenia i łóżko.

6. Sprzedaj przedmioty, których nie używasz
Kiedy będziesz przeglądać swoje rzeczy, podziel je na cztery grupy: te, które chcesz zatrzymać, rzeczy do wyrzucenia lub recyklingu, rzeczy, które przekażesz na cele charytatywne, a także rzeczy, które możesz sprzedać. Poproś jubilera o wycenę biżuterii i skontaktuj się z antykwariatem, żeby sprzedać stare książki, płyty analogowe lub płyty CD. Z kolei sprzedawanie rzeczy na stronach internetowych, takich jak np. eBay, może przynieść Ci sporo frajdy, podobnie jak urządzenie wyprzedaży w garażu lub w ogrodzie – zwłaszcza jeśli zaangażujesz w to swoje wnuki. Pozbycie się starych rzeczy może być trudne, ale jeśli uda Ci się je sprzedać za gotówkę, na pewno nie będziesz żałować!

Czy masz jakieś pomocne wskazówki, które mogą ułatwić przeprowadzkę do mniejszego mieszkania? Podziel się nimi w polu komentarza poniżej.

Co warto sobie sprawić, gdy dzieci wyfruną już z rodzinnego gniazda
0

Dodaj komentarz

Zgoda na pliki cookie